Baharatlı Yiyeceklerin Vücudumuza Etkisi

Herkesin lezzet tercihleri farklıdır ve bu yüzden bunu kendimize göre sınıflandırabiliriz.Nedir bu tatlar ? Tatlılar, etler, meyveler ve diğer lezzetli tatlar.Ancak popüler tatlardan biri de baharatlar.Hayatımızın olmazsa olmasıdır.Peki baharatlar vücudumuzda ne tür etkiler bırakıyor biliyor musunuz ?

Baharatların Zararları

Peki baharatlardan bize acı tadını veren etken maddenin kapsaisin olduğunu biliyor muydunuz. Bu madde acı biberlerde bolca bulunmaktadır ve etkisi sadece dil üzerinde de değildir.Bize acı  yada ısı hissi yaşatmakla birlikte , etkileşime girdiği yüzeye güçlü bir kan akışı da sağlar.Bu etkilerin bize bir zararı var mı ?

Bazı insanlar acı yiyeceklerin mide hastalıklarına neden olabileceğini düşünür.Aslında gerçekte olan zaten başlangıç aşamasında olan gastrit veya ülserin tetiklenmesi sebep olabilmektedir.

Bir diğer istenmeyen durumda acılı gıdaların mideyi ekşitmesi.Neden acı yedikten sonra midemiz ekşir.Çünkü kapsaisin maddesinin etkisiyle güçlü bir akışı mide suyunun sekresyonunda artışa neden olur ve fazlalık yemek borusuyla atılmaya çalışır.Bunun sonucunda da hoş olmayan bir yanma hissi meydana gelir.Tabi bu etkiler tüm insanlarda meydana gelmemektedir.

Baharatların Faydaları

Bazı baharatlar kan akışını hızlandırdığından dolayı vücudumuzdan toksinlerin ve fazla sıvıların atılmasında yardımcı olur.Bu sayede daha hızlı kilo kaybına yardımcı olur.Burada unutulmaması gereken yiyeceğin çok tuzlu olmamasıdır.Tuz vücutta ödemin korunmasını ve hatta artmasına neden olur.

Ek olarak bazı bilim adamları baharatlı yiyeceklerin serotonin üretiminden dolayı çikolatanın yerine geçebilecek bir alternatif olduğu söylemektedir.

Kısaca, midenizde bir rahatsızlığınız yoksa baharatlar vücudunuzu harekete geçirmeye yardımcı olurlar. Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu unutmamak koşuluyla.

 

 

Yazar: illedeyemek