Vücudumuz için en sağlıklı Meyve ve Sebzeler

Gündelik hayatınızda düzenli olarak meyve sebze yemelisiniz.Peki hangi meyveleri yada sebzeleri yemeyiz ? Nelere dikkat etmeliyiz? Hangileri en sağlıklısıdır?

Bizim için en yararlı meyveyi nasıl seçebiliriz ?

  • Öncelikle olabildiğince çok vitaminli , minarellei ve besin değeri yüksek olmalıdır.
  • Tadı kadar görüşünüşe de sevilmeli
  • Alerjik reaksiyonlara neden olmamalı
  • Enerjisi yüksek ve doyuruculuğu olmalıdır.

Bir çok meyve ve sebze bu kuralları uyar,bu nedenle kendiniz için ideal meyveyi kendiniz seçmelisiniz

Bunların arasından belirlediğimiz en iyi 3 Meyve ve 3 Sebzeyi sizler için derledik.

En iyi 3 Meyve

Yaban Mersini

Yaban mersini A vitaminini yüksek değerde içerir.Bu nedenle görmeye faydası olduğu bilinmektedir.Peki yaban mersininde sadece A vitamini mi var ? Hayır,A vitaminin dışında K, C , B6, B2 ve E vitamininde içermektedir.

Ayrıca yaban mersini bakır,potasyum,demir,kalsiyum gibi faydalı maddelerde içerir.

Elmalar

Elmalar 100 g’da yaklaşık 52 kcal içerirler.Elmalar K, C, B6, B2,A vitaminleri bakımından zengindirler.100 gr elmada insan vucüdunun günlük gereksinimin %5 ile %10 unu karşılar.Elmayı kabuğuyla tüketmeyi unutmayın.

Elmalar birçok kronik hastalık riskini azaltır.Örnek vermek gerekirse Kalp hastalığı,bunama riskini azaltır.

Kiraz

Kiraz kendisi olduğu kadar ağacı da bir vitamin deposudur.Kiraz, yüksek müktarda A ve C vitaminleri içerir.Ayrıca K, B6, B9 ve antioksidanların kaynağıdır. 100g da yaklaşık olarak 50 kcal kaloriye sahiptir.

Kiraz inme olasığılığı azaltır, kan basıncını düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Kiraz suyu eklemleri ve kasları güçlendirir.Eğer sporcuysanız vazgeçilmeziniz bu olmalıdır.

En iyi 3 Sebze

Lahana

Lahanaların birçok çeşidi olsada besin değeri açısından beyaz, kırmızı,bürüksel lahanası veya diğer çeşitleri neredeyse aynı vitaminlere sahiptir.Tüm lahana türleri A, E, C, B1, B2, B6, B9, potasyum, kalsiyum, fosfor, klor, bor vitaminleri bakımından zengindir. 100g da yaklaşık olarak 30 kcal kaloriye sahiptir.

Lahana, kolesterolü düşürür bağırsak işlevini normalleştirir.

 

Havuç

Havuç, yaban mersini gibi havuçda A vitamini açısından yüksek değerleri sahiptir.Havuç A vitamin in dışında K, C, B6, B9, fosfor ve diğer mineraller bakımındanda zengin bir sebzedir. 100g da yaklaşık olarak 40 kcal kaloriye sahiptir.

 

Salatalık

Salatalık A, C, E, K vitaminleri, kalsiyum, demir, çinko ve diğer birçok yararlı maddeyi sahiptir. 100g da yaklaşık olarak 15 kcal kaloriye sahiptir ve çoğu su dan ibarettir.Kilo kaybında rolu çok yüksektir.Vitamini bol ve kalorisi düşük bir sebzedir.

Salatalık bağışıklık sistemini güçlendirir,kalp hastalıklarına karşı korur.

Yazar: illedeyemek